piątek, 17 lipca 2015

Kontroluj trening.

   Słuchanie własnego ciała podczas treningu jest zdolnością, która charakteryzuje osoby z dużym doświadczeniem treningowym. Umiejetność ta jest wielce potrzebna lecz zagłuszana jest poprzez aplikowanie suplementów diety, używek i innych środków które maja nam pomóc w treningu. Trenując wyznaczamy sobie cele, do których dążymy szukając optymalnego obciążenia treningowego. Im wyższe cele treningowe tym bardziej potrzebujemy monitorować trening.
    Wiadomo podczas treningu na siłowni, przerzucając setki kilogramów formę mierzyć możemy sprawdzając ciężar, ilośc powtórzeń i czas wykonywania ćwiczeń. Skupiając się jednak na treningu wytrzymałościowym. Przychodzi taki moment, że sam stoper i liczenie w pamięci  nie wystarcza. Na dodatek znajomi chwalą się coraz to lepszymi gadżetami, które mierzą coraz to więcej wartości. Grunt to wiedzieć, co z tymi wartościami zrobic, jak je czytać i jak mają pomóc w treningu. 
   Sam zacząłem używać sportestera w 2001 roku. Ucząc sie kontrolowania treningów poznałem znaczenie pracy w strefach tlenowych i beztlenowych. Posiadanie sportestera było wtedy rzadkością. Teraz prócz sportesterów na rynku, których jest sporo
Jest mnóstwo aplikacji na smartfony których użytkownicy nie rozstają sie z nimi na krok.
   Towarzysza więc telefony nam i na treningach. Aplikacje które głównie przydatne są do biegania, jazdy na rowerze, Nordic Walking, kajakarstwa, czy wioślarstwa. Mierzą dystans, prędkość, kalorie czy tętno pozwalając przy tym dzielić się osiągniętymi wynikami w sieciach społecznościowych. Niektóre aplikacje w wersji bezpłatnej nie maja jednak dużo do zaoferowania. Jednak można znaleźć aplikacje darmowe, bez reklam i naprawde dobrze napisane. Jedną z takich aplikacji jest Polar Beat. Aplikacja firmy produkującej sportestery od 1977 roku. Jest czytelna, intuicyjna w obsłudze, dokładna i oczywiście bez reklam.
Sprawdzanie przebytej trasy z dokładnością co 10 metrów przesuwając siwakiem umieszczonym na dole ekranu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście dla tych co chcą dokładnie analizować trening. Przy współpracy z czujnikiem tętna Bluetooth ( równiż firmy polar) staje sie bogatym i jednocześnie niskobudżetowym narzędziem treningowym.  Cena czujnika tętna to ok 220-250 zł. Wiec jest to ułamek tego co byśmy zapłacili za nowy sportester mierzący te same wartości. Można również udostępniać treningi przez Facebook i Twitter co staje się modne wsród aplikacji treningowych.
   Słuchanie własnego ciała nawet przy pomocy gadżetów treningowych pomaga w osiąganiu lepszych wyników, korzystanie z aplikacji i dzielenie sie z innymi wynikami dla wielu może być mocnym motywatorem by żyć aktywnie.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz